CroportalNovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
CroportalNovi

You are not connected. Please login or register

Vaši recepti - Slastice

Go down  Poruka [Stranica 1 / 1.]

1Vaši recepti - Slastice Empty Vaši recepti - Slastice sri tra 27, 2022 8:13 pm

MariMar


MariMar
VIP Član
Recepti ne moraju biti doslovno vaši. Nego sve ono što vi radite kod kuće.



Danas sam radila Rolada kolač s pekmezom. Imam ovaj recept, prenesen od nekog drugog. Nije s interneta. Možda ima i na internetu slično.

sastojci za biskvit:

- 5 jaja
- 5 žlica šećera
- 5 žlica brašna
- pekmez
- 1 vanilin šećer

sastojci za preljev od čokolade:

- 50 g. čokolade za kuhanje
- 4 žlice šećera
- 4 žlice mlijeka
- 3 žlice margarina

priprema:

Odvojiti bjelanjke i žumanjke. Od bjelanjaka napraviti snijeg, pa dodavati jedno po jedno žumance (sve miksati). Kada se smjesa sjedini, dodati 5 žlica šećera i miksati još par minuta. Nakon toga dodati 5 žlica brašna i polako miješati kuhačom (NE miksati). Pekač (protvan, lim), malo širih dimenzija, obložiti aluminijskom folijom, nauljiti, pobrašniti i uliti smjesu. Peći na 200 C, 20 min. Kada se ispeće kora, posuti vanilin šećer. Vruć kolač prebaciti na mokru kuhinjsku krpu i urolati ga. Čekati da se ohladi (10-15 min.). Kada se ohladilo, odrolati biskvit, cijelog ga premazati pekmezom pa ponovno zarolati.

Čokoladu, šećer, mlijeko i margarin rastopiti na laganoj vatri i preliti preko rolade. Ostaviti da se ohladi i poslužiti.

(ja sam koristila staklenku džema od 250 g. ali preporućam radije pekmez jer od džema biskvit ostane suh. Ako ćete ipak raditi s džemom, biskvit bi trebalo malo poprskati mlijekom prije mazanja)

[You must be registered and logged in to see this link.]

Kjara likes this post

2Vaši recepti - Slastice Empty Re: Vaši recepti - Slastice ned vel 19, 2023 11:40 am

MariMar


MariMar
VIP Član
Paradižot:

Ovako ja pravim, ima naravno hrpe sličnih recepata po internetu...

- 7 jaja
- 7 žlica šećera
- 1 vrećica vanil. šećera
- 1 l mlijeka
- Petiti keksi
- 1 limun
- alkohol po želji (rum, liker...)
- Čok. za kuhanje
- malo soli

Prvo pripremim zdjelice u koje posložim kekse, naribam koricu limuna i pošpricam alkoholom po želji.

Stavim litru mlijeka i vrečicu vanil. šećera u lonac (bolje neka šira posuda) da se zagrije na ploči. Zatim u 2 plastične posude odvojim bijelanjke od žumanjaka. U bijelanjke dodam mrvicu soli i napravim čvrsti snijeg. Kada mlijeko počne kuhati, žlicom stavljati bijelanjke u vruće mlijeko. Kada bjelanci narastu, okrenuti ih i kuhati s druge strane nekih 10-15 sekundi. Vaditi bjelanjke u zdjelice s keksom.

Kada se svi bijelanci skuhaju sada treba napraviti kremu od žumanjaka. U žumanjke dodati 7 žlica šećera i izmutiti mikserom ili ručno (pjenjačom). Uliti malo vrućeg mlijeka u jaja (1 šalicu) zatim tu smjesu prebaciti u lonac i kuhati dok se lagano ne zgusne.

Možete napraviti 2 ''različite'' kreme. Ako vam mlijeko u koje ste kuhali bijelanjke nije puno isparilo i ima ga dovoljno, kremu od jaja ulijete u to mlijeko i krema vam bude gušća. Ako vam je mlijeko isparilo tokom kuhanja, dodate još mlijeka (mrvicu više od litre koja je bila) i krema bude rjeđa (ovako mi više volimo).

Gotovu kremu sa strane uliti u zdjelice. Na vrh naribati čokoladu za kuhanje i staviti u frižider da se dobro ohladi (najbolje preko noći)

[You must be registered and logged in to see this link.]

LeClerc and Bellatrix like this post

3Vaši recepti - Slastice Empty Re: Vaši recepti - Slastice ned vel 19, 2023 12:46 pm

LeClerc


LeClerc
VIP Član
To je super. A ja sam mislio da je taj Paradižot neko slano jelo od mesa i povrća Very Happy A ne desert. Smile

4Vaši recepti - Slastice Empty Re: Vaši recepti - Slastice ned vel 19, 2023 12:52 pm

MariMar


MariMar
VIP Član
LeClerc je napisao/la:To je super. A ja sam mislio da je taj Paradižot neko slano jelo od mesa i povrća Very Happy  A ne desert. Smile

Ne znam odakle taj naziv. Inače je ovo Njemački desert i orginalno se radi bez keksa, u Zagrebu ga zovu ''Šnenokle'' a u Dalmaciji ga rade s keksima i zovu Paradižot Jezik

[You must be registered and logged in to see this link.]

LeClerc likes this post

5Vaši recepti - Slastice Empty Re: Vaši recepti - Slastice ned vel 19, 2023 1:04 pm

LeClerc


LeClerc
VIP Član
Mnogo puta sam ovdje u Zagrebu čuo za Paradižot, ali ovo mi je prvi glas da ga ovdje zovu Šnenokle. Sada sam naučio nešto novo. Smile

6Vaši recepti - Slastice Empty Re: Vaši recepti - Slastice ned vel 19, 2023 1:06 pm

MariMar


MariMar
VIP Član
Nisam ni ja znala za taj desert dok nisam došla u Dalmaciju, pa sam shvatila da se radi i u Zg. ali na malo drugačiji način.

LeClerc likes this post

7Vaši recepti - Slastice Empty Re: Vaši recepti - Slastice pet lis 20, 2023 2:22 pm

MariMar


MariMar
VIP Član
Recept iz školske knjige Very Happy

Voćna salata od jabuke.

Sastojci:

Jabuke (1,2,3)

Limun

Med

Cimet u prahu


Narezati jabuke na manje ploške i ubaciti u zdjelicu. Iscijediti malo soka od limuna po želji, dodati po želji meda i posuti malo cimeta.

mljac

LeClerc likes this post

8Vaši recepti - Slastice Empty Re: Vaši recepti - Slastice pet lis 20, 2023 2:44 pm

MariMar


MariMar
VIP Član
Evo i slika sa zakašnjenjem, ne mogu više ubaciti u prethodi post.

[You must be registered and logged in to see this link.]

LeClerc likes this post

9Vaši recepti - Slastice Empty Re: Vaši recepti - Slastice pet lis 20, 2023 5:16 pm

LeClerc


LeClerc
VIP Član
Kada sam bio u osnovnoj školi imali smo predmet domaćinstvo. Tamo su nas učili šivati, kako se skuha juha i pripremaju neka jela, to je bio sedmi razred pa su onda pokušavali djecu naučiti da si znaju sami doma nešto spremiti za jest. Odande znam jedan recept koji smo pripremali, to je bio voćni desert.

Prvo se nareže par kivija onda banana i to se pomiješa sa šlagom više se ne sjećam dali je išlo još nešto u tu voćnu salatu. To mi je bila prava voćna salata koju sam ja probao do onda nikada nisam ni čuo za voćne salate.  Very Happy

Mari Mar Probat ću napraviti tvoju voćnu salatu kada nabavim sve sastojke. Smile

MariMar likes this post

10Vaši recepti - Slastice Empty Re: Vaši recepti - Slastice sub lis 21, 2023 10:25 am

MariMar


MariMar
VIP Član
Baš šteta što nema domaćinstva više. Meni je krivo što ja nisam imala takvo nešto. Vrlo kasno sam počela učiti kuhati i to mi je onda baš teško padalo jer nisam znala ni osnovne stvari, a mama me nije ništa učila. Sada se snalazim nekako Very Happy Pravljenje slastica mi je uvijek bilo draže od kuhanja.

Probala bi tvoju salatu, ali nisam sigurna ima li više kivija po dućanima. Very Happy

LeClerc likes this post

11Vaši recepti - Slastice Empty Re: Vaši recepti - Slastice ned stu 12, 2023 6:04 pm

LeClerc


LeClerc
VIP Član
Omjesio sam jutros tijesto za kruh, stavio sam u tijesto sitno narezanu glavicu luka, sada pečem kruh miriši kao da pečem pečenje. klanjanje mljac Kruh nabolje ispadne kada ga omjesim sa što više vode tako da se tijesto lijepi za posudu.
Tijesto ne treba uopće rukama mijesiti kako sam to radio prije, nego sam ga vilicom izmijesio i tako sam ga pustio da se digne. Kada ga stavim peći stavim ga u poklopljenu tepsiju da se ne isuši za vrijeme pečenja tako se kruh super ispeče.

Koliko mi je trebalo da shvatim kako se pravilno omjesi tijesto i kako se pravilno peče kruh sa poklopljenim poklopce. To sve samo mogao izbjeći da sam samo pogledao druge kako peku kruh. Laughing

MariMar likes this post

Sponsored content



[Vrh]  Poruka [Stranica 1 / 1.]

Similar topics

-

» Vaši recepti - Hrana

Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.